مادّه – جسم مسلمانان آنتونیو گوترش اخبار بین الملل

مادّه – جسم: مسلمانان آنتونیو گوترش اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پیام روز اول حراج سکه

روز گذشته، حراج سکه شروع شد و در همان گام اول قیمت ها را یک کانال عقب برد. در نخستین روز هفته، تحت تاثیر اثرات حراج، سکه ۱۵ هزار تومان افت کرد و به قیمت یک می

پیام روز اول حراج سکه

پیام روز اول حراج سکه

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، حراج سکه شروع شد و در همان گام اول قیمت ها را یک کانال عقب برد. در نخستین روز هفته، تحت تاثیر اثرات حراج، سکه ۱۵ هزار تومان افت کرد و به قیمت یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید. با این حال، بهای فروش رفته سکه در حراج با قیمت های بازار فاصله زیادی نگرفت. این عنوان موجب شد اثرات روانی افت شدید ابتدای روز تا حدی در معاملات اواسط روز تعدیل شود. البته زیاد کردن عرضه در روز گذشته زمینه ساز کم کردن زیاد حباب و حرکت آن به مدار۱۰۰ هزار تومان شد.

روز گذشته، ساعت ۲ بعدازظهر در های سالن حراج بانک کارگشایی به روی متقاضیان گشوده شد؛ بعد از برقراری نظم نسبی و کم کردن همهمه ها، نخستین بسته ۲۰ تایی سکه با قیمت پایه ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان چوب خورد. به این ترتیب، هر سکه از این بسته ۲۰ تایی یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان قیمت داشت که با افزودن مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی به آن، عدد یک میلیون و ۲۸۶ هزار تومان به دست می آمد. در واقع، قیمت پیشنهادی بانک کارگشایی تقریبا نزدیک به ارزش واقعی سکه بود و حبابی نداشت.

پیام روز اول حراج سکه

با این حال، یک متقاضی بلافاصله در همان بار اول قیمت ۲۵ میلیون تومان را جهت خرید این تعداد سکه پیشنهاد داد و در همان پیشنهاد اول، قیمت پایه سکه های بانک میلیونی اوج رفت. در نهایت بسته ۲۰ تایی اول با قیمت ۲۵ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان فروخته شد. به عبارتی هر سکه در بار اول یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رفت. قیمتی که از قیمت بازار در آن مقطع زمانی بالاتر بود. بار دوم نیز همان فرد مشخص پیشنهاد اولیه بسیار بالاتری نسبت به قیمت پایه بانک داد و هر سکه با قیمتی بالاتر از قیمت بازار به فروش رفت ولی بعد از آن شرایط قیمتی تفاوت کرد و قیمت حراج به زیر قیمت بازار رفت.

در اواسط حراج، بانک کارگشایی با توجه به استقبال متقاضیان، عرضه سکه در بسته های ۱۰۰ تایی را کلید زد و در انتهای حراج، نیم سکه را نیز در بسته های ۲۰ و ۱۰۰ تایی به حراج گذاشت. حراج سکه در نخستین روز هفته موجب شد که کانال آن عوض کردن و قیمت آن در بازار ۱۵ هزار تومان افت کند و به قیمت یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان برسد. پیش از خبر حراج سکه، در روز پنج شنبه نیز سکه افت ۲۵ هزار تومانی را تجربه کرده بود. با افت دو روز اخیر تحت تاثیر خبر حراج سکه، حباب سکه به حدود ۱۳۰ هزار تومان رسید که ۴۰ هزار تومان کمتر از میزان آن در روز چهارشنبه بود. در روزی که سکه به زیر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رفت، دلار نوسان خاصی نداشت و تنها با یک تومان رشد به قیمت ۴ هزار و ۱۲۷ تومان رسید.

روز گذشته، حراج سکه شروع شد و در همان گام اول قیمت ها را یک کانال عقب برد. در نخستین روز هفته، تحت تاثیر اثرات حراج، سکه ۱۵ هزار تومان افت کرد و به قیمت یک می

پیشنهادهای اولیه

یکی از نکات جالب حراج روز گذشته پیشنهادهایی بود که بعد از اعلام قیمت پایه بانک کارگشایی از سوی معامله گران عنوان می شد. در ۲ بار ابتدایی حراج، در حالی که قیمت پایه جهت ۲۰ عدد سکه ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عنوان شده است بود، یک نفر از انتهای سالن بلافاصله رقم ۲۵ میلیون را جهت خرید پیشنهاد می داد و به دنبال آن سایر متقاضیان ناچار بودند قیمت های بالاتری را پیشنهاد دهند. بسته ۲۰ تایی سکه تمام بار اول ۲۵ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و بار دوم با قیمت ۲۵ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان به فروش رفت.

در واقع، در حالی که پیشنهاد اولیه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالاتر از قیمت پایه بود، بعد از این پیشنهاد قیمت در بار اول تنها ۷۲۰ هزار تومان دیگر اوج رفت و در بار دوم این میزان حتی به ۵۷۰ هزار تومان رسید. عده ای اعتقاد داشتند، پیشنهادهای اولیه حراج نشان دهنده آن بوده است که بعضی معامله گران با چنین اقداماتی تلاش می کنند در برابر افت قیمت مقاومت کنند و تا می توانند تلاش کنند فلز گرانبهای داخلی با قیمت های بالاتری به فروش برسد. قیمت بسته های ۲۰ تایی در بارهای سوم و چهارم و پنجم کمی زیاد کردن پیدا کرد و قیمت بسته ۲۰ تایی حتی تا ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز زیاد کردن یافت.

پیام روز اول حراج سکه

عرضه بسته های صدتایی

بانک کارگشایی زمانی که استقبال از خرید سکه را مشاهده کرد، عرضه در بسته های ۱۰۰ تایی را کلید زد. این در حالی بود که قیمت سکه تا اینجای کار در بسته های ۲۰ تایی با احتساب مالیات بر ارزش افزوده در کمترین حالت با قیمت یک میلیون و ۳۹۳ هزار تومان به فروش رفته بود. با عرضه سکه در بسته های ۱۰۰تایی قیمت کمی پایین تر رفت. دراولین حراج بسته های ۱۰۰ تایی قیمت پایه ۱۱۸ میلیون تومان اعلام شد. این قیمت با عرضه هر عدد سکه در بسته های ۲۰ تایی تفاوتی نداشت و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بهای هر سکه یک میلیون و ۲۸۶ هزار تومان به دست می آمد.

این بار نیز نخستین پیشنهاد ۸ میلیون تومان بالاتر از بهای پایه ۱۱۸ میلیونی بانک بود و با این پیشنهاد قیمت هر بسته ۱۰۰ تایی تا ۱۲۶ میلیون تومان اوج رفت. در نهایت نخستین بسته ۱۰۰ تایی با قیمت ۱۲۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به فروش رفت. در واقع، قیمت هر سکه در این بسته یک میلیون و ۳۷۹ هزار تومان بود. بسته ۱۰۰ تایی بعدی ۵۰ هزار تومان گران تر به فروش رفت ولی با ادامه عرضه قیمت ها زیاد افت کردند؛ به طوری که قیمت سکه در بسته های ۱۰۰ تایی حتی به ۱۲۶ میلیون نیز رسید که قیمت هر سکه در آن یک میلیون و ۳۷۳ هزار تومان به دست می آمد. البته در ادامه حراج بسته های ۱۰۰تایی قیمت کمی بالاتر آمد، ولی همچنان بهای هر سکه زیر یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان قرار داشت.

روز گذشته، حراج سکه شروع شد و در همان گام اول قیمت ها را یک کانال عقب برد. در نخستین روز هفته، تحت تاثیر اثرات حراج، سکه ۱۵ هزار تومان افت کرد و به قیمت یک می

عرضه نیم سکه

پس از اینکه قیمت در بسته های ۱۰۰تایی کمی پایین آمد، در نزدیکی ساعت ۴ بعدازظهر عرضه نیم سکه شروع شد. نخستین بسته ۱۰۰ تایی نیم سکه با قیمت پایه ۵۹ میلیون تومان شروع به کار کرد و در نهایت ۶۵ میلیون تومان به فروش رفت. این نشان دهنده قیمت بالای ۷۰۰ هزار تومانی جهت هر نیم سکه بود. البته در حراج های آخر قیمت نیم سکه نیز در هر عدد به زیر ۷۰۰هزار تومان رسید. معاملات آخر نیم سکه در بسته های ۲۰ تایی انجام شد. در یکی از آخرین معاملات، بسته ۲۰ تایی نیم سکه ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت خورد و با احتساب مالیات ارزش افزوده، هر قطعه ۶۹۷ هزار تومان قیمت داشت.

پیام روز اول حراج سکه

وضعیت بازار

الف. پیش از شروع حراج : روز گذشته در ابتدای روز فضای بازار بیش از هر چیزی تحت تاثیر خبر حراج سکه قرار داشت. در ابتدا قرار بود حراج سکه از ساعت ۱۱ شروع شود ولی اعلام شد که این حراج از ساعت ۱۴ شروع می شود. بعضی افراد حاضر در بانک کارگشایی اعلام کردند که بانک مرکزی قیمت پایه ای جهت حراج را به آنها اعلام نکرده است و در نتیجه حراج با تعویق ۳ ساعته از ساعت ۱۴ شروع شد. حدود ۳۰ نفر در صف قرار داشتند ولی به تعداد آنها لحظه به لحظه از ساعت ۱۳ افزوده شد، به طوری که تا ساعت ۱۴ تقریبا محوطه بانک کارگشایی پر از افراد متفاوت بود؛ عده ای جهت خرید، عده ای از سر کنجکاوی، گروهی به قصد کسب سود در قیمت های بالاتر و گروهی با نشانه مقاومت در برابر افت قیمت. معاملات تحت تاثیر خبر حراج سکه در ابتدای روز پایین آمده بود و کمتر کسی تمایلی به خرید داشت.

صرافی های میدان فردوسی نیز اکثرا قیمت های روز پنج شنبه سکه را از روی تابلوهای خود برنداشته بودند و در انتظار شروع حراج بودند. بخشی از مردم نیز که جهت فروش سکه خود به بازار آمده بودند، صرافی پیدا نمی کردند که با قیمت های روز پنج شنبه بتوانند به او سکه بفروشند. صرافی ها در حالی بر تابلوی خود قیمت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را ثبت کرده بودند که قیمت آن در بسته های ۱۰۰تایی بازارسبزه میدان تا یک میلیون و ۳۷۸ هزار تومان پایین آمده بود. عده ای حتی انتظار داشتند قیمت سکه حتی کم کردن بیشتری را نیز تجربه کند؛ ولی با شروع حراج خریداران کمی جسورتر شدند؛ هر چند نتوانستند قیمت ها را به سطوح چندان بالاتری ببرند.

ب- بعد از حراج: زمانی که هر عدد سکه در بسته ۲۰ تایی در نخستین حراج حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رفت، به یکباره قیمت ها در بازار نیز شروع به زیاد کردن کردند و هر عدد سکه تا یک میلیون و ۳۹۵ هزار تومان زیاد کردن پیدا کرد. با این حال، هر چقدر قیمت سکه در حراج پایین تر رفت، در معاملات سبزه میدان نیز قیمت دوباره عقب نشینی کرد و حتی به کانال یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان سرک کشید.روز شنبه بازار ارز نیز وضعیتی مشابه بازار سکه داشت و زیاد معامله گران حالت انتظاری داشتند. به گفته فعالان، هنگامی که معامله گران سکه در بازار حضور نداشته باشند، تعداد معاملات پایین می آید. در کنار این، دلاربازان ترجیح می دادند تا روشن شدن ابهامات از شرایط بازار موازی احتیاطات مورد نیاز در خرید و فروش را به خرج دهند.

قیمت حراج نزدیک به بازار

روز گذشته، مجموعه عرضه قیمت سکه را ۱۵ هزار تومان پایین برد. با این حال توصیه قابل توجه آن بود که قیمت های سکه در حراج تفاوت چندانی با قیمت بازار نداشت. این عنوان نشان دهنده آن بود که تقاضا جهت خرید سکه در حراج اوج بوده است و حجم تقاضا موجب شد قیمت فلز گرانبهای داخلی فاصله چندانی از قیمت های بازار نگیرد. روز گذشته کمترین قیمتی که جهت هر سکه به ثبت رسید، در کانال یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان قرار داشت، حال آنکه قیمت ها در بازار نیز فاصله ای زیر ۲۵ هزار تومان با این کف داشتند. در این شرایط، باید دید ادامه حراج در روزهای آینده قیمت سکه را دچار چه تغییراتی خواهد کرد. آیا قیمت سکه کم کردن بیشتری خواهد کرد یا به مقاومت خود ادامه خواهد داد؟ به گزارش «ایسنا» مدیر عامل بانک کارگشایی نیز از ادامه حراج در روزهای آِینده خبر داد و گفت: حراج سکه در هفته جاری جهت روزهای یکشنبه و چهارشنبه برگزار و در هفته آینده شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ادامه پیدا خواهد کرد.

روز گذشته قیمت های اعلامی بعضی شرکت کنندگان حتی از قیمت بازار بالاتر بود و این عنوان چند بار مورد تذکر مسوولان نیز قرار گرفت. آنها بارها از متقاضیان درخواست کردند که در خرید خود دقت کنند و مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی را حتما به قیمت اعلامی اضافه کنند.این عنوان به طور مشخص زمانی تصریح شد که یکی از متقاضیان بسته ۲۰ تایی سکه را در مجموع قطعه ای یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید. البته ممکن است عوامل بازار نیز میل به داشته باشند با اوج نگه داشتن قیمت در حراج، قیمت های بازار را تحت تاثیر قرار دهند.

حاشیه های یک حراج

روز گذشته، محوطه بانک کارگشایی در ازدحام افرادی بود که جهت خرید سکه مراجعه کرده بودند؛ جنس این متقاضیان متفاوت بود و از خرید نیز اهداف متفاوتی داشتند. از صحبت های یک نفر مشخص بود که جهت پرداخت مهریه نیاز به پرداخت سکه داشت و امروز به این امید به بانک کارگشایی میدان محمدیه آمد تا بتواند با قیمت های پایین تر اقدام به خرید کند. او می گفت قیمت بالای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی در حراج جهت او صرفه خرید ندارد و انتظار قیمت های پایین تری دارد. در میان مراجعان بانوان متفاوت و از همه اقشار سنی نیز حضور داشتند. جوان تر ها زیاد به دنبال خرید سکه در بسته های ۲۰ تایی بودند و انتظار داشتند قیمت سکه در آینده بالاتر برود. بانوانی که سن بالاتری داشتند و از قرار گرفتن در صف خسته بودند، در محوطه نشسته و به صحبت با یکدیگر مشغول بودند؛ انتظارات افزایشی ابتدایی دهه ۹۰ در ذهن آنها زنده شده است بود و تصور می کردند در این حراج با قیمت های بسیار پایین خرید خواهند کرد و بعد از آن با زیاد کردن فزاینده قیمت ها سود زیادی کسب خواهند کرد.

به طور کلی، هنگامی که از زاویه دور به متقاضیان حراج توجه می کردید، زیاد شاهد حضور افراد عادی با سرمایه های اندک بودید که دو انتظار مشخص داشتند: خرید سکه در قیمت پایین و فروش آن در قیمت های بالاتر؛ با این حال زمانی که حراج شروع شد، این عده به حاشیه رانده شدند و معامله گران بزرگ تر که تعداد کمتری بودند، زیاد به چشم آمدند؛ مکانیسم حراج به این گونه بود که در ابتدا یک قیمت پایه از سوی بانک اعلام می شد؛ خریدار باید به قیمت اعلام شده است مالیات ارزش افزوده را اضافه کند؛ چراکه در نهایت خرید او با احتساب این مالیات صورت می گرفت.

اعتراض های افراد عادی تر بعد از آخر حراج اول زیاد شد؛ چراکه علی رغم انتظار آنها سکه با قیمت های بسیار پایین به فروش نرفت؛ آن هم در شرایطی که اکثرا از هم خواهش می کردند که پیشنهادهای اوج جهت قیمت های پایه بانک داده نشود. زمانی که قیمت با پیشنهاد سایر معامله گران به سطوحی بالاتر از انتظار مردم عادی رسید، سالن حراج خلوت تر شد. به گفته مسوولان قرار است روزهای زوج هر هفته حراج سکه ادامه داشته باشد. روز گذشته، افرادی که بدون کارت شناسایی اقدام به خرید می کردند، از سوی مقامات به خارج سالن راهنمایی شدند و سکه ای به آنها تعلق نگرفت.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | میلیونی | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs