مادّه – جسم مسلمانان آنتونیو گوترش اخبار بین الملل

مادّه – جسم: مسلمانان آنتونیو گوترش اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رفتارشناسی بهار بورس

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته رشد ۳/ ۱ درصدی را تجربه کرد. به نظر می رسد معامله گران تا حدود زیادی از لاک احتیاط خارج شده است اند. همان

رفتارشناسی بهار بورس

رفتارشناسی بهار بورس

عبارات مهم : بازار

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته رشد ۳/ ۱ درصدی را تجربه کرد. به نظر می رسد معامله گران تا حدود زیادی از لاک احتیاط خارج شده است اند. همان طور که در ماه های اخیر عامل سیاسی سد بزرگی سر راه رشد قیمتی سهام ایجاد کرده بود در شرایط کنونی امید سیاسی با وجود خروج یک طرفه آمریکا از برجام تا حدودی دلگرمی را میان فعالان بازار سهام نگه داشته است.

البته از نظر بسیاری از کارشناسان همچنان نمی توان به توان بالای اروپا و چین جهت مقابله با بازگشت تحریم های آمریکا بر اقتصاد کشور عزیزمان ایران امیدوار بود با این حال موج امید از عدم انزوای کشور عزیزمان ایران در جامعه بین الملل علی رغم سال های نه چندان دور (دولت نهم و دهم) اثرات مثبت خود را در واکنش‌ها معامله گران سهام گذاشته هست. صنایع متفاوت بورسی از ابتدای سال تاکنون نوسانات متفاوتی را تجربه کرده اند. این نوسانات به خصوص در هفته گذشته و بعد از کم کردن نسبی تلاطم سیاسی به وضوح مشاهده شد. به نظر می رسد معامله گران به پیشواز انتظارات آتی خود می ر وند و استدلال خریداران سهام در بعضی از صنایع موید این عنوان هست. در این شرایط «دنیای اقتصاد» به بررسی رویه معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در فصل بهار در امسال و مقایسه آن با سال گذشته پرداخته هست. گرچه عوامل بنیادی در مقایسه با سال گذشته از نظر ظاهری متفاوت به نظر می رسند، ولی انتظارات از اثر عوامل بنیادی در ماه های آینده تا حدودی مشابه هستند.

رفتارشناسی بهار بورس

فرصت چرخش نقدینگی در فصل بهار

در هفته گذشته معاملات به وضوح بر چرخش نقدینگی میان صنایع متفاوت اشاره داشت. بر این اساس گروه انبوه سازی رشد قابل توجهی را تجربه کرد. خودرویی ها به عنوان نمادها با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل تا قبل از معاملات چهارشنبه تظاهر کردند. انگیزه مهم استقبال فعالان بازار سهام از این نمادها را می توان کم کردن شدید قیمت سهام در ماه های اخیر و شدت یافتن اوضاع رکودی معاملات بورس همگام با تلاطم سیاسی در هفته های اخیر عنوان کرد. بر این اساس امید نسبی و همچنین سطوح حمایتی جالب سهام بهانه ای جهت جولان نقدینگی در این گروه ها بود. زغال سنگ، انبوه سازی، قند و شکر و ماشین به ترتیب رشدهای ۲/ ۹، ۲/ ۹، ۶/ ۸ و ۵/ ۷ درصدی را بعد از خروج آمریکا از برجام در سه شنبه دو هفته قبل تا آخر معاملات هفته گذشته تجربه کردند؛ البته در معاملات چهارشنبه بخشی از رشدهای قیمتی فروکش کرد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته رشد ۳/ ۱ درصدی را تجربه کرد. به نظر می رسد معامله گران تا حدود زیادی از لاک احتیاط خارج شده است اند. همان

اما در شرایطی که عمده کارشناسان برجسته بازار سهام در انتظار جولان نمادهای کالایی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هستند علت رشد این چنینی شاخص کل قابل توجه هست. در این خصوص نگاهی به معاملات بهار سال گذشته تا حدودی راه گشا خواهد بود. ابتدای سال گذشته سرکوب قیمت دلار با جو سیاسی حاکم و همچنین اثر فضای سیاسی کشور (ناشی از گزینش ریاست جمهوری)، جولان نقدینگی را در میان صنایع متفاوت بورسی به دنبال داشت.

البته در این میان بعضی از عوامل بنیادی مانند برداشت چغندر پاییزه نیز به عنوان سیگنالی جهت صنعت قند و شکر بهانه ای جهت رشد قیمتی نمادهای این گروه به وجود آورد. در بهار سال گذشته صنایع کوچکی مانند محصولات کاغذ، قند و شکر، دستگاه های برقی و سایر معادن بیشترین رشد شاخص را تجربه کردند. در این میان نام بعضی از صنایع بزرگ مانند ماشین نیز وجود داشت. نمادهای خودرویی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به طور میانگین رشد حدود ۹ درصدی را در بهار سال گذشته تجربه کردند؛ بخشی از رشد نمادهای خودرویی به دنبال توقف نماد معاملاتی «خساپا» و ابهامات صورت های مالی در خرداد سال گذشته تخلیه شد و عقب نشینی سهام را در آخر فصل به دنبال داشت. در بهار سال گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شاهد جولان نقدینگی جهت کسب حداکثری بازدهی میان نمادهای کوچک تر بود. البته این عنوان گرچه بازدهی قابل توجه پرتفوی بعضی از افراد را به همراه داشت ولی همین افراد در ادامه در دسته معامله گرانی قرار گرفتند که رشدهای بنیادی شاخص کل به دنبال رشد قیمتی سهام کالایی را به حساب حمایت های مصنوعی از بازار سهام گذاشتند. البته همین معامله گران بعد از مدتی از موضع نادرست خود عقب نشینی کردند و بعضا تلاش بیشتری جهت به روز رسانی اطلاعات خود به کار بردند.

از ابتدای سال جاری، ولی اوضاع تا حدودی متفاوت بوده هست. عوامل بنیادی رشدهای خیره کننده سهام کالایی را رقم زدند و از آخرهای سال گذشته به تدریج با موج شناسایی سود و سرکوب رشد قیمتی این نمادها، فضا را جهت چرخش نقدینگی میان دیگر گروه ها به تدریج باز کرد. با این حال تنگنای سیاسی کشور در مواجهه با تصمیم ترامپ در قبال برجام فشار سنگینی را بر قیمت سهام وارد کرد. گرچه با رکود معاملاتی نسبی صنایع کوچک تر در مقایسه با بزرگان بازار در سال ۹۶، قیمت سهام در سطوح روانی جذابی قرار گرفته بود ولی عامل سیاسی مانع از عرض اندام نقدینگی در این نمادها شد. با این حال بعد از اعلام نهایی تصمیم ترامپ، برداشت به مطلوب معامله گران از اوضاع سیاسی و همچنین بهانه ها از اوضاع بنیادی به رشد قیمتی سهام ختم شد. البته این عنوان به این معنا نیست که این نمادها پتانسیل افزایش نداشتند، ولی چاشنی هیجان حاکی از این عنوان بود که احتمالا از نظر زمانی انتظارات خریداران فعلی برآورده نشود و این عنوان می تواند به بازگشت رکود به سهام در آینده ای نزدیک منجر شود. همان طور که اشاره شد انگیزه مهم از همکاری خریداران در سهام این گروه ها افت شدید قیمتی نمادهای مزبور بود.

رفتارشناسی بهار بورس

در این خصوص نگاهی به جدول بازدهی صنایع متفاوت از ابتدای سال تا قبل از اعلام تصمیم نهایی ترامپ نیز این عنوان را تایید می کند. گروه های کوچک بیشترین افت شاخص را تجربه کردند. انبوه سازی از ابتدای سال ۹۷ تا قبل از اعلام تصمیم ترامپ در قبال برجام افت نزدیک ۹ درصدی را به ثبت رساند. خودرویی ها نیز افت بیش از ۱۲ درصدی شاخص را در این مدت تجربه کردند. افت این گروه ها در ادامه رکود معاملاتی سهام در سال ۹۶ رخ داد. بر این اساس کف های روانی با بهانه های بنیادی، رشد شاخص این صنایع را بعد از برجام به دنبال داشت.

الگوی ۹۶ تکرار می شود؟

جولان نقدینگی در صنایع کوچک تر طی بهار سال گذشته دوام چندانی نداشت. علت این عنوان نه در کم کردن اشتیاق معامله گران به سفته بازی، بلکه در جذابیت دیگر گروه ها جهت جذب نقدینگی سرگردان ریشه داشت. در این خصوص «دنیای اقتصاد» نیز از ماه های نخست تابستان ۹۶ به جذابیت نمادهای کالایی اشاره کرد. رویه گزارش های ارائه شده است از ابتدای تابستان تا هفته های نهایی شهریور کاملا به فضای حاکم بر معاملات و انتظارات آتی اشاره می کند. مطابق انتظارات ۹۶ و به خصوص نیمه دوم این سال، بورس به عنوان مقصد تازه نقدینگی در اقتصاد کشور تظاهر کرد. البته ماه های نهایی سال عوامل غیراقتصادی و فاز استراحت سهام بعد از رشدهای پیاپی مانع از ادامه دار شدن رویه صعودی شد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته رشد ۳/ ۱ درصدی را تجربه کرد. به نظر می رسد معامله گران تا حدود زیادی از لاک احتیاط خارج شده است اند. همان

در شرایط کنونی و در حالی که به ماه نهایی بهار ۹۷ نزدیک می شویم، نشانه ها از تکرار رویه سال گذشته بورس حکایت دارد. گرچه فشار تحریمی آمریکا عامل منفی جهت سهام محسوب می شود ولی در این فضا اوضاع بنیادی بسیاری از نمادها امکان جذب نقدینگی را فراهم می کند. در این میان نگاهی به اوضاع سهام گروه های کالایی در بهار امسال یک توصیه مهم را در بر دارد. علی رغم سال گذشته که صنایع کالایی مانند فلزات اساسی و کانه های فلزی در فصل نخست ۹۶ به دنبال افت نسبی فلزات در بازار جهانی مسیر نزولی را تجربه کردند، از ابتدای سال تاکنون این صنایع حتی رشدهای هرچند اندکی را نیز به ثبت رسانده اند.

بر این اساس گرچه چرخش نقدینگی در صنایع کوچک تر عامل فشار بر دیگر گروه های رقیب بوده، ولی حمایت عوامل بنیادی از سهام کاملا مشهود هست. در امسال نیز مطابق با سال گذشته قیمت دلار به عنوان یکی از عوامل حمایتی از سهام به شمار می رود. در شرایط کنونی نیز قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی جهت جذابیت سهام کافی است ولی توصیه قابل توجه آخر سیاست ارزی کنونی است که از نظر کارشناسان اقتصادی چندان نمی تواند پایدار باشد. بر این اساس رصد تحولات ارز می تواند این عنوان را تایید کند. توصیه دوم به انتظارات تورمی بازمی گردد که اخبار از بازار بعضا به پیشواز قیمتی کالاها از انتظارات آتی حکایت دارد، گرچه بازتاب این عنوان در صورت های مالی شرکت ها با توجه به قیمت گذاری دولتی با تاخیر همراه هست. در این میان از مواردی که می تواند سدی در برابر قیمت سهام باشد تصمیمات عجولانه سیاست گذار مانند اوج بردن قیمت سود به منظور سرکوب جولان نقدینگی است.

رفتارشناسی بهار بورس

این عنوان در دولت های قبل نیز به کار برده شده است و به نظر می رسد همچنان سیاست گذار جهت حفظ ظاهر اقتصادی هم شده است از این ابزار پولی جهت کنترل تلاطم آتی استفاده کند. علاوه بر این اوضاع سیاسی کشور در برابر واکنش‌ها وسوسه برانگیز کشورهای منطقه جهت اوج بردن تنش نیز از اهمیت بالایی برخوردار هست. این عنوان نیز تا حدود زیادی به سیاست داخلی و تصمیمات کلان بازمی گردد و در کنار اثر تحریم های بین المللی می تواند سدی در تحقق انتظارات آتی باشد. با توجه به این عنوان که عوامل بنیادی با حمایت از نمادهای کالایی عامل مهم رشد احتمالی شاخص بورس محسوب می شوند، در این میان نوسانات بازار جهانی کالاها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

دنیای اقتصاد/سلیمان کرمی

واژه های کلیدی: بازار | سیاسی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs